Zwyczaje weselne

Drukuj

Zwyczaje weselne to coś, co powinnyśmy kultywować. Wykonując fotoreportaże ślubne napotkałem się na różne, w zależności od regionu w którym mieszkali nowożeńcy. Ale generalnie mówiąc czym dalej na wschód od Warszawy, tym te zwyczaje są bardziej kultywowane i przybierają różnorodne formy. A najczęściej wygląda to tak.

Zaczyna się wszystko u Pana Młodego. Młody ubiera się do ślubu, a świadek pilnuje, żeby o niczym nie zapomniał i żeby wszystko wyglądało należycie. Następnie w domu Pana Młodego odbywa się błogosławieństwo, robią to rodzice, ale także dziadkowie i chrzestni. W tym czasie wokół domu Pana Młodego zbierają się jego goście weselni. Po błogosławieństwie wspólnie udają się w kierunku domu Panny Młodej. I już tu w trakcie drogi do Panny Młodej, rodzina i znajomi robią tzw. "bramki". Otworzyć bramkę można tylko oczywiście poprzez wspólne wypicie "50" wódki i robi to zazwyczaj drużba, ale czasami i Pan Młody. Butelka pozostaje na stoliku (czasami więcej butelek) i brama otwiera się i Pan Młody z weselnikami rusza dalej w kierunku Panny Młodej, pokonując czasem kilka bramek zanim dotrze do domu Panny Młodej.
Wybranka wraz z druhną ubrane w sukienki witają Pana Młodego wraz ze świtą. Panna Młoda i druhna przyczepiają gościom odpowiednie kokardki (zazwyczaj białe gościom Panny Młodej i niebieskie gościom Pana Młodego). Po przywitaniu wszystkich gości Panna Młoda udaję się do swego pokoju, żeby ubrać suknię ślubną.

c.d.n.

Tags: , , , ,